Pielęgnacja skóry

Jak pielęgnować skórę po zimie?

Po zimie skóra wymaga od nas gruntownych wiosennych porządków. Wymęczona mrozem, wiatrem i znacznymi wahaniami temperatury, staje się przesuszona, niedotleniona i szara, pozbawiona blasku… Zaczyna mieć kłopoty – coraz częściej pojawiają się wypryski, stany zapalne i drobne przebarwienia. Czas to przerwać, bo takie zmiany lubią szybko się rozprzestrzeniać!

Z pierwszymi promieniami słońca, na pewno tak jak ja poczuliście lekki powiew nowej energii. Nowe pomysły zaświtały w głowie, zachciało się uporządkować wszystkie zalegające sprawy, zrobić porządki w domu i umyć okna – wszystko po to, żeby zmieścić jeszcze więcej tego ciepła! Skoro trafiłaś na ten artykuł – musiałaś też pomyśleć o swojej skórze.

Głębokie oczyszczanie skóry

Prawidłowa pielęgnacja skóry na co dzień, czyli znalezienie i trzymanie się swojego rytuału pielęgnacyjnego, może znacznie wpłynąć na jej kondycję w ciągu całego roku – jednak nawet jeśli, do Twojej codziennej pielęgnacji nie ma się co przyczepić – pora przypomnieć sobie kolejny ważny krok – głębokie oczyszczanie skóry.

Zaleca się je wykonywać, bez względu na typ skóry MINIMUM 2 razy do roku – wczesną wiosną i jesienią, wtedy kiedy skóra jest najbardziej potrzebująca. Na oczyszczanie warto wybrać się do specjalisty – kosmetologa, który odpowiednio dobierze zabieg i preparaty kosmetyczne, aby oczyszczanie było wykonane na właściwym poziomie dla naszego typu cery i nie naraziło jej na dodatkowe podrażnienia.

Tego typu zabiegów nie warto wykonywać samemu w domu – gdyż aby kuracja była skuteczna musi być przeprowadzona z odpowiednią intensywnością – nie mówimy tutaj o nałożeniu peelingu enzymatycznego (ten jak najbardziej, nakładaj sama w domu, ok. 1-2 razy w tygodniu). Dodatkowo bardzo trudno byłoby znaleźć idealne dla nas preparaty do takiego oczyszczania – nie szkodząc sobie po drodze testami, próbami i eksperymentami. Ciężko też byłoby dostać się do źródła i kupić profesjonalne preparaty, nie wspominając o ich cenach i pojemnościach, wyspecjalizowani producenci często żądają przed zakupem dokumentów potwierdzających nasze kwalifikacje i odbyte szkolenia, aby mieć pewność, że sobie nie zaszkodzimy.

Złuszczanie kwasami

Istnieje jeden najskuteczniejszy i najbardziej wszechstronny sposób na oczyszczenie skóry – „szanowny pan” Peeling Chemiczny. Jego główne działanie polega na złuszczeniu wierzchniej warstwy zrogowaciałych komórek oraz tzw. rozpuszczenie zanieczyszczeń nagromadzonych w porach, a tym samym działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Dodatkowo każdy peeling chemiczny, posiada ogromne spektrum innych pozytywnych działań na skórę – w zależności od użytego rodzaju kwasu, a tych jest mnóstwo. W związku z czym, bez problemu uda się dobrać odpowiedni kwas lub ich mieszankę w przypadku skóry grubej, trądzikowej, jak i delikatnej, bardzo wrażliwej i płytko unaczynionej.

Peeling kawitacyjny

Jeśli jednak jesteśmy w grupie osób posiadających przeciwskazania do zastosowania peelingu kwasowego (np. alergie) – alternatywnie możemy użyć sposobu mechanicznego oczyszczania skóry, z zastosowaniem urządzenia zwanego ultradźwiękowym peelingiem kawitacyjnym lub po prostu „ultradźwiękami”, czy też „kawitacją”. Będzie to troszkę delikatniejszy i płytszy sposób oczyszczania skóry, jednak całość zrogowaciałego naskórka zostanie złuszczona w gabinecie, a nie tak jak w przypadku peelingów chemicznych – po 2-3 dniach od wizyty.

Domowy peeling ziarnisty

Na resztę ciała, też warto zastosować po zimie odpowiedni peeling ziarnisty. Ten już spokojnie, możemy wykonać sami, w zaciszu swojego domu. Jedynymi przeciwwskazaniami do niego są alergie na dane składniki, choroby i infekcje skórne. Możesz użyć gotowego preparatu z drogerii lub przygotować swój własny naturalny peeling – do czego bardzo zachęcam. Wystarczy wybrać bazę ziarnistą – najczęściej cukier (wybierz jeśli masz suchą skórę), sól (w przypadku skóry tłustej, z wypryskami) lub kawę (świetna na cellulit i przyspieszenie metabolizmu w tkankach, jednak potrafi też mocno podrażnić – zrób dzień wcześniej test na przedramieniu). Można również zastosować skrystalizowany miód lub zmielone ziarna, pestki owoców. W drugim kroku wybieramy olej – może to być oliwa z oliwek, olej lniany, migdałowy, masło shea lub inny naturalny olejek, który mamy w kosmetyczce. Łączymy masę suchą (cukier/sól/ziarna) z masą mokrą (olej), aż powstanie zadowalająca nas papka – błotko 🙂 I tyle wystarczy! Wcieramy w skórę po prysznicem energicznymi ruchami nacierając całe ciało i spłukujemy.

Złuszczona i oczyszczona skóra dużo łatwiej wchłania substancje czynne z kosmetyków. Co więcej wszelkie peelingi pobudzają produkcję kolagenu i poprawiają mikrokrążenie, dzięki czemu skóra od razu będzie lepiej odżywiona i dotleniona – nabierze blasku i zdrowego kolorytu. Regularny peeling skóry to bardzo skuteczny zabieg odmładzający, warto więc przyjrzeć się naszej skórze i w odpowiednim momencie wychwycić jej potrzeby – lub ewentualnie zdać się na specjalistę.

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o zabiegach oczyszczających i domowej pielęgnacji skóry po zimie, zapraszam na darmowe konsultacje kosmetologiczne do salonu YOHO Clinic w Poznaniu.

Bezpłatne konsultacje kosmetologiczne

Więcej o poszczególnych zabiegach oczyszczania kwasami

Pozdrawiam,

Joanna 💛

Dodaj komentarz